Szukaj produktu: także w opisach
Pentacam

Celem firmy Oculus jest dostarczenie osobom zajmującym się chorobami oczu najlepszej dostępnej technologii diagnostyki, aby umożliwić im poprawę wzroku, zdrowia i jakości życia pacjentów. Podczas spotkania w Amerykańskiej Akademii Okulistyki w 2005 r. firma Oculus przedstawiła nowy aparat Pentacam HR. To nowe urządzenie jest kontynuacją i rozwinięciem popularnego i dobrze znanego aparatu Pentacam. Aparat Pentacam pozwala lekarzom na analizę przedniego odcinka z dokładnością wcześniej  nieosiągalną, dając tym samym możliwość rozpoznawania stanów i chorób z większą pewnością i powtarzalnością, a zarazem w krótszym czasie. W nowym aparacie Pentacam HR poprawiono konstrukcję układu optycznego i zastosowano kamerę wysokiej rozdzielczości z matrycą 1,45 megapiksela. Jego największymi zaletami są:  

 • Ostrzejsze bardziej wyraziste obrazy Scheimpfluga, które pozwalają na doskonałe obrazowanie soczewek IOL i fakijnych soczewek IOL. 
 • Dokładniejsze przedstawienie warstw rogówki 
 • Obrazowanie rogówki poprzez dokładne skanowanie, dzięki któremu uzyskuje się 100 obrazów w czasie krótszym niż 2 sekundy. 
 • Aktywny, ruchomy punkt  fiksacji, zapewniający łatwiejszą fiksację   pacjentów z silną ametropią.  

Aparat Pentacam HR jest wynikiem naszego zaangażowania w poprawę jakości naszych produktów i postępowania według motta firmy Oculus: „Naszym celem jest postęp”. Użytkownicy posiadający aparat Pentacam mają możliwość modernizacji do modelu HR. Obydwa systemy, Pentacam i Pentacam HR, będą dostępne w przyszłości.

 • Kamera  - cyfrowa kamera CCD z synchronizacją próbkowania pikseli.
 • Źródło światła - niebieska dioda LED (475nm, bez UV)
 • Procesor - ultraszybki DSP z wydajnością 400 mln operaci /sek.
 • Szybkość - 10 slanów w 2 sek z 2760 rzeczywistych punktów pomiarowych na skan (max 138000)
 • Zakres pomiarowy krzywizny rogówki 3-38 mm (9-99dpt) z dokłądnością +/- 0,1 dpt
 • Dystans pomiarowy 80 mm
 • Wymiary (wys. x gł. x szer.)- 535x360x280 mm
 • Waga - 9 kg
Aparat tworzy obraz przedniego odcinka oka za pomocą obrotowej kamery, która wykonuje serię pomiarów oka.
Takie postępowanie pomiarowe pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu. Kompletny obraz o maksymalnej rozdzielczości uzyskiwany jest w czasie nie dłuższym niż dwie sek. Ewentualne ruchy gałki ocznej podczas pomiaru są korygowane poprzez system cyfrowego śledzenia oka. Pentacam mierzy i analizuje do 138 000 rzeczywistych wartości wysokości (true elevation points), aby zagwarantować jak najdokładniejszy obraz i ocenę oka.
Każdy pomiar tworzy jeden przekrój całej powierzchni oka.
Z uzyskanych w ten sposób danych jest tworzony trójwymiarowy model przedniego odcinka oka. Zastosowanie obrotowego systemu pomiaru pozwala na uniknięcie błędów deformacji obrazu 3D, które mogą powstać przy pomiarze tylko w jednej płaszczyźnie.
Pomiar może być wykonywany przy normalnych warunkach oświetlenia bez konieczności korzystania z ciemni.
Prosta i przejrzysta struktura programu pozwala na wykonywanie pomiarów nawet przez personel pomocniczy.
Zainstalowane oprogramowanie pozwala na pracę urządzenia w sieci.

„Kiedy po raz pierwszy  zetknąłem się z aparatem Pentacam, byłem podekscytowany, gdyż niósł ze sobą obietnicę olbrzymiej wszechstronności i szczegółowości badania. Teraz, gdy  posługuję się nim od dłuższego czasu, mogę powiedzieć, że nie zawiódł tych oczekiwań. A dzięki doskonałej pomocy technicznej od firmy Oculus, a także aktualizacji oprogramowania, jest on lepszy niż kiedykolwiek przedtem. W naszej klinice używamy go do różnych zastosowań i wykorzystujemy wszystkie jego funkcje. Oceniamy zmętnienia torebki tylnej, krzywizny przedniej i tylnej powierzchni rogówki, mierzymy objętość komory przedniej, grubość rogówki i stale znajdujemy dla niego nowe zastosowania. Korzystanie z tego aparatu jest bardzo proste i nawet nasi studenci używali go do swojej pracy klinicznej oraz badań.” 
Dr Shehzad A. Naroo MSc, PhD, MCOptom, FIACLE, FAAO, FBCLA Wykładowca na Wydziale Nauk o Życiu na Uniwersytecie Aston oraz Naczelny Redaktor magazynu Contact Lens and Anterior Eye Journal 
------------------------------------------------------
„Za pomocą aparatu Pentacam mogę analizować kształt rogówki poza połączeniem dawca-biorca u pacjentów po keratoplastyce.” 
Profesor Naoyuki Maeda Katedra Okulistyki Wydział Lekarski Uniwersytetu w Osace Osaka (Japonia) 
------------------------------------------------------
„Korzystam z aparatu Pentacam w mojej klinice chirurgii zaćmy i refrakcyjnej rutynowo. Pentacam dostarcza bardzo dokładnych danych na temat krzywizny, grubości rogówki i głębokości komory przedniej, dlatego wykorzystuję go do oceny przed- i pooperacyjnej zabiegów chirurgii refrakcyjnej z użyciem lasera excimerowego i implantacją fakijnych IOL. Dane uzyskane przy pomocy aparatu Pentacam służą również do obliczania mocy IOL w oczach o nieprawidłowym kształcie rogówki (np. ze stożkiem rogówki, po zabiegach chirurgii refrakcyjnej rogówki oraz po keratoplastyce penetrującej). Poza tym, wiele danych dotyczących przedniego odcinka, które można analizować aparatem Pentacam, jest wykorzystywanych przez moją grupę w badaniach klinicznych. Aparat Pentacam stał się jednym z najbardziej niezbędnych urządzeń w mojej pracy.” 
Dr n.med. Kazuno Negishi Adiunkt Katedra Okulistyki Wydział Lekarski Uniwersytetu KeioTokyo (Japonia) 
------------------------------------------------------
„Zaletą aparatu Pentacam jest jego wszechstronność. W naszej praktyce aparat Pentacam jest głównie wykorzystywany do badań przesiewowych i kontrolnych pacjentów chirurgii refrakcyjnej, a także do oceny nieprawidłowości topograficznych. Jego doskonała funkcja bezdotykowej pachymetrii nie tylko dostarcza wiarygodnych pomiarów grubości środkowej części rogówki, ale jest także świetnym narzędziem do edukacji pacjentów. Aparat Pentacam mierzy rzeczywistą elewację zamiast wyprowadzać elewację z pomiaru krzywizny, dzięki czemu jest pomocny w badaniach przesiewowych pod kątem stożka rogówki.Dzięki łatwości obsługi, Pentacam doskonale sprawdza  się w codziennej  praktyce.” 
Dr Matthias Maus Augenzentrum Maus und Heiser Kolonia (Niemcy) 
------------------------------------------------------
„ Moją klinikę odwiedziło wielu pacjentów, których odrzuciłbym na podstawie samego wyniku topografii, ale dzięki aparatowi Pentacam przeszli oni zabieg LASIK. Kilku pacjentów z nieprawidłowymi wynikami topografii było badanych aparatem Pentacam. Ocena pachymetrii oraz elewacji przedniej i tylnej powierzchni wykazała, że ich rogówki były prawidłowe. Teraz moja pewność przy analizie pacjentów przed zabiegami chirurgii refrakcyjnej znacznie wzrosła. Ubóstwiam Pentacam.” 
Dr March Michelson Birmingham (USA) 
------------------------------------------------------
„Doszedłem do wniosku, że aparat Pentacam jest przydatny w planowaniu i podczas badań kontrolnych po wszczepieniu półpierścieni Intacs u pacjentów ze stożkiem rogówki oraz w prowadzeniu pacjentów po PKP i podejmowaniu decyzji odnośnie usunięcia szwów.” 
Dr Robert W. Snyder Tucson (USA) 
------------------------------------------------------
„Aparat Pentacam jest szybkim, wiarygodnym i dokładnym narzędziem, które dostarcza ważnych danych diagnostycznych o rogówce i przednim odcinku oka.Jest on bardzo przydatny w badaniach przesiewowych kandydatów do zabiegów chirurgii refrakcyjnej, a także w zrozumieniu efektów zabiegów chirurgicznych na rogówce. Mapy pachymetryczne są bardzo powtarzalne, a wartości środkowe bardzo dobrze korelują z badaniami ultrasonograficznymi. Aparat Pentacam dostarcza również wartościowych informacji w przypadku pacjentów z zaćmą, pomagając podjąć decyzję na podstawie pomiarów gęstości optycznej oraz obliczając moc IOL, gdyż oferuje dokładniejsze pomiary mocy refrakcji rogówki. Przez kilka ostatnich miesięcy aparat Oculus Pentacam stał się bardzo ważnym narzędziem w mojej codziennej praktyce klinicznej.” 
Dr n.med. Renato Ambrósio Jr. Rio de Janeiro (Brazylia) 
------------------------------------------------------
„Pracowałem z niemal każdym dostępnym systemem topograficznym i Pentacam jest pierwszym , który wykonuje wszystkie pomiary (krzywizny, elewacji przedniej i tylnej oraz grubości rogówki) w sposób dokładny i wiarygodny. Wcześniej nasi  pacjenci poddawani skomplikowanym zabiegom, badani na różnych systemach, musieli przemieszczać się pomiędzy dwoma gabinetami. Pentacam może wykonać wszystkie te badania. Jest on przyjazny dla technika i pacjenta, i jest w stanie zobrazować także nieregularne rogówki, czego nie potrafią inne aparaty. Stał się dla nas niezbędnym aparatem do topografii.” 
dr Michael W. Belin Profesor, Kierownik Oddziału Chirurgii Rogówki i Wad Refrakcji Albany Medical Center Dyrektor medyczny TLC Laser Center Albany Nowy Jork (Stany Zjednoczone) 
------------------------------------------------------
„Pentacam, (kamera  Scheimpfluga), stał się jednym z moich ulubionych urządzeń w codziennej praktyce chirurgii zaćmy i refrakcyjnej. W chwili obecnej praca bez aparatu Pentacam, który pozwala na wykrycie bardzo wczesnych  form stożka rogówki, jej zniekształceń lub ektazji, wydaje mi się nie do pomyślenia.” „Aparat Pentacam stanowi najbardziej rozbudowany i dokładny topograf, dzięki któremu byłem w stanie pomyślnie dopasować soczewki orto-K za pierwszym razem w ponad 85% przypadkach.” 
dr Alain-Nicolas GILG Instruktor Kliniczny Okulistyki Szpital Lyon-Sud Lyon (Francja) 
------------------------------------------------------
„Pentacam dostarcza najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych map grubości rogówki, głębokości komory przedniej i elewacji rogówki.Oprócz tego kamerę Scheimpfluga wykorzystuję w ocenie kontrolnej wszystkich pacjentów ze wszczepami rogówkowymi i wewnątrzgałkowymi.” 
Arturo Chayet Kierownik Instytut Wad Wzroku Codet-ArisTijuana, 22320 Meksyk
------------------------------------------------------
„Obrazowanie trójwymiarowe metodą Scheimpfluga jest szybkie i dostarcza ważnych informacji dodatkowych, które poprawiają zarówno możliwości diagnostyczne, jak i wyniki zabiegów chirurgii refrakcyjnej.” 
Prof. dr med. H. Burkhard Dick Universitäts-Augenklinik BochumIn der Schornau 23-2544892 Bochum Niemcy 
------------------------------------------------------
„Z mojego punktu widzenia, aparat Pentacam jest urządzeniem o największych możliwościach akwizycji, zarówno w codziennych badaniach rutynowych przedniego odcinka oka, jak i w ocenie pod kątem badań naukowych.Szczególnie cenna jest dla mnie możliwość przeprowadzania badań kontrolnych celem obiektywnej oceny zmian w przednim odcinku oka w oczach z jaskrą, tzn. kąta AC przed i po testach farmakologicznych, a także po zabiegach chirurgicznych, jak irydotomia Nd:YAG lub operacja zaćmy.Dzięki obrazom Scheimpfluga, uzyskanych w aparacie Pentacam możemy mierzyć grubość nowej akomodującej IOL - WIOL-CF - w torebce po nawodnieniu, uzyskując obiektywne dane odnośnie jej położenia w torebce.W chwili obecnej używamy aparatu Pentacam przed i po aspiracji wtórnych proliferacji zaćmy, aby uzyskać obiektywne dane odnośnie torebki tylnej.” 
Prof. dr med. Jan Novak Kierownik Oddziału Okulistyki Szpital Rejonowy Pardubice, Instytut Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Pardubicach, Czechy. 
------------------------------------------------------
Aparat Pentacam jest doskonałym narzędziem do przesiewowego badania pacjentów: 

 • prawdziwa pachymetria bezkontaktowa -lepsza niż w jakimkolwiek innym aparacie topograficznym 
 • głębokość komory przedniej
 • do celów implantacji soczewek fakijnych  
 • topografia rogówki -
 • wykluczanie istnienia stożka rogówki 
 • pomiar od twardówki do twardówki.  

Aparat Pentacam jest narzędziem o dużych możliwościach do obiektywnych badań kontrolnych pacjentów po implantacji korekcyjnych soczewek fakijnych. Pentacam jest niezastąpiony w badaniach przesiewowych i leczeniu jaskry: pachymetria, konfiguracja przedniej komory, ACD z korekcją ciśnienia na bieżąco. 
Dr Tobias H Neuhann Dyrektor medyczny AaM Augenklinik am Marienplatz Marienplatz 18/1980331 Monachium 
------------------------------------------------------
„Aparat Pentacam jest pierwszym aparatem, jaki poznałem, dostarczającym dokładnych pomiarów zarówno przedniej, jak i tylnej powierzchni rogówki.Posiadając te informacje, będziemy w stanie obliczyć prawdziwą moc rogówki u pacjentów, którzy zostali poddani operacjom chirurgii refrakcyjnej. Ta bezpośrednia metoda pomiaru będzie znacznie skuteczniejsza niż metody historyczne i z użyciem soczewek kontaktowych, które poprzednio opisywaliśmy.” 
Dr JACK T. HOLLADAY, MSEE, FACS Instytut Lasik dra Holladaya 5108 Braeburn Drive77401 Bellaire, Teksas

Pentacam

Pentacam to obrotowa kamera Scheimpfluga, która uzyskuje obrazy Scheimpfluga przedniego odcinka oka.Technika Scheimpfluga zapewnia ostre i wyraziste obrazy, które dostarczają informacji o strukturach od przedniej powierzchni rogówki do tylnej torebki soczewki. Najważniejszymi zaletami procesu obrazowania rotacyjnego jest możliwość precyzyjnego pomiaru środkowej części rogówki, korekcja względem ruchów oka, łatwa dla pacjenta fiksacja i bardzo krótki czas badania. Pentacam tworzy  trójwymiarowy model matematyczny przedniego odcinka, dostarczając następujących danych: 

 • mapy topograficzne i elewacyjne przedniej i tylnej powierzchni rogówki
 • pachymetria rogówkowa od rąbka do rąbka
 • trójwymiarowa analiza komory (mapa ACD, kąt komory, objętość komory itp.)
 • gęstość soczewki (ilościowa ocena przepuszczalności świetlnej krystalicznej części rogówki i soczewek IOL)
 • tomografia
 • dokładniejsze obliczenia IOL dla pacjentów po zabiegach LASIK, PRK i RK.

Podsumowując wszystkie jego cechy, aparat Pentacam jest najlepszym urządzeniem diagnostycznym dla następujących zastosowań: 

 • Chirurgii refrakcyjnej  rogówki, 
 • Chirurgii  zaćmy, 
 • przesiewowych badań pod kątem jaskry, 
 • ogólnych badań przesiewowych

2009, OCULUS
Projekt i wykonanie: MediaConsulting.pl